جزئیات مطلب

ساختار فرش ماشینی با الیاف بامبو _ فرش بامبو

ساختار فرش ماشینی با الیاف بامبو _ فرش بامبو

گیاه بامبو از گیاهانی زیبا وپر کار در صنایع نساجی و...است.این گیاه با نام علمی دراکانیا سندریانا(Drecaena sanderiana) از گیاهان ساقه ای که قابل انعطاف پذیر است که در زمین های مرطوب وخیس رشد می کند.

این گیاه هم در آپارتمان ها هم قابل رشد ونگه داری است که این گیاه بسیار برای ایرانیان محبوب وخوب است زیرا به راحتی می توان آن را پرورش داد وبدون نور خورشید هم رشد می کند.این گیاه در بوته وساقه های به هم فشرده رشد می کند.درباره ی اندازه وقطر این گیاه اینکه طول آن 1.5 متر وقطر آن1.5تا 4 سانتی متر و اندازه ی برگ ها هم 15 تا 25 سانتی متر می باشد. این گیاه دارای 70 نوع است و1200 گونه که رشد آن بیشتر از گیاهان دیگر می باشد.

گفتیم که این گیاه در همه جای دنیا تقریبا کاشت می شود و هم اکنون بهترین نوع آن در چین،ژاپن،وکشور های شرق آسیا وهند کاشت می شود.گیاه بامبو یک درخت نیست در واقع علفی غول پیکر است.گفتیم که این گیاه می تواند حداقل تا ارتفاع 1.5 برسد ولی حداکثر ارتفاع این گیاه 40 متر هم است. این گیاه هم در ایران قابل کشت است وهم شهرهایی مانند رودسر،قاسم آباد،علی آباد،لاهیجان،لیالستان وبیشتر نقاط شمال کشور بخاطر خاک مرطوب آن .یکی از مزایای این گیاه این است که با کم ترین هزینه می توان برای کشت آن وبا یک کشاورز شروع به کار کرد.که البته مشتریان زیادی در این زمینه است.

بامبو گیاهی است که از چهار قسمت: 1_سطح داخلی  2_دیافراگم  3_میانه  4_پوشش تشکیل شده است.اولین قسمت سطح داخلی آن که دارای پوشش نرم ودر الیاف فرش ها استفاده می شود. دوم دیافراگم وصل کننده ی بخش های ساقه به یکدیگر .سوم میانه ،زیر پوسته گیاه بامبو قرار دارد.چهار پوشش ،همان طور که از اسمش پیداست پوسته ی بامبو را تشکیل داده است.این گیاه مانند برخی گیاهان دیگر گاز های را جذب کرده واکسیژن فراوانی وارد هوا می کند.برای بامبو های زینتی که بسیاری از گل فروشی ها می فروشند از نوع لاکی بامبو هستند.

کاربرد وخاصیت بامبو:

این گیاه کاربرد ها وخاصیت های بسیاری دارد علل خصوص محصولات بهداشتی ودرمانی مانند:محصولات پاک کننده،باند وگاز پانسمان،پوشاک والبسته ی زیر،لباس های جراحی،پوشاک پرستاران،پادری حمام،انواع لباس های زیر ورزشی،کادر درمانی،روکش داخلی اتومبیل،حوله،پتو ومهم ترین آن فرش است.

این گیاه طبیعی است و ما در فرش ها الیاف طبیعی به کار می بریم.در یک فرش مانند فرش 12 متری 4 رنگ الیاف طبیعی یعنی از گیاه بامبو و4 رنگ هایبایک که روی هم می شود 8 رنگ.از خاصیت ومزایای دیگر این گیاه این است که خاصیت ضد میکروب داردو باکتری وبوی بد عرق را از بین می برد و از مهم ترین خاصیت ،این است در که در محیط زیست تجزیه می شود وهیچ آلودگی را به محیط نمی رساند .از دیگر خاصیت این الیاف ضد آلرژی بوده وضد حساسیت است وهیچ گونه باکتری شیمیایی تولید نمی کند.

دلیل اینکه این الیاف ضد میکروب است به خاطر یک باکتریو استاتیک در این گیاه که ژاپنی ها پس از تحقیقاتی بروی این الیاف متوجه شدند که پس از پنجاه بار شستن در این فرش باز هم این باکتریو استاتیک وجود دارد.از دیگر خاصیت ها وآخرین خاصیت آن در این مقاله این است که خاصیت جذب اشعه ماورا بنفش را دارد وبرای البسه های تابستان بسیار مفید است.

 

ممنونم از شما که این مقاله را کامل مطالعه کردید و در کنار آن مطلب مفیدی یاد گرفتید.اگر سوال دیگری دارید در پایین صفحه بگذارید،  حتما ما به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. امیدوارم همیشه سالم باشید.

 

 

 

 

نظرات کاربران

کد امنیتی