جزئیات مطلب

آیا میدانید قدیمی ترین فرش جهان پازیریک است|در چه موزه ای است؟هیچ اطلاعاتی نداری مگر اینکه این مقاله را تا انتها خوانده باشی!+ تصاویر

آیا میدانید قدیمی ترین فرش جهان پازیریک است|در چه موزه ای است؟هیچ اطلاعاتی نداری مگر اینکه این مقاله را تا انتها خوانده باشی!+ تصاویر

تاریخ فرش جهان ، به دوره‌ی پس از زندگی غار‌نشینی انسان ها باز می‌گردد. در آن زمان انسان‌ها با تقلید از زندگی پرندگان سعی نمودند با بافت الیاف گیاهان به یکدیگر سبد، حصیر و زیر انداز‌هایی برای خود تهیه نمایند. با گذر زمان، پس از شکار حیوانات مختلف و با استفاده از پشم، پوست و موی آن ها جنس زیر‌انداز ها نرم‌تر شد. در ادامه‌ی این مقاله از ایران تراول، به تاریخ فرش جهان و تاریخچه‌ی قدیمی‌ ترین فرش جهان خواهیم پرداخت..
تحقیقات تاریخ‌دانان و باستان‌شناسان نشان می‌دهد بافت “بوریا” که در آن، از نی‌های منطقه‌ی بین النهرین استفاده می‌کردند از زمان هزاره‌ی پنجم و چهارم قبل از میلاد مسیح رواج داشته نیز تا سده‌ی پانزدهم قبل از میلاد مسیح به تکامل زیادی رسیده بوده است..
از نخستین و قدیمی‌ترین فرش یا قالی جهان اطلاعات زیادی در دست نمی‌باشد. زیرا بافت این قالی بر اثر عوامل متعدد مانند رطوبت و غیره آسیب‌ پذیر بوده و از بین‌ رفته است.
 

 شاید شما فکر کنید که آیا قدیمی ترین فرش جهان چه فرشی است؟ چه مشخصاتی دارد، از چه زمانی درست شده است.اینها ممکن است در ذهن شما خطور کند.ما می‌خواهیم در این مقاله راجع به قدیمی ترین فرش جهان بگوییم،که خیلی ها دوست دارند بدانند.قبل از شروع موضوع، باید بدانید که ایرانی ها سرچشمه فرهنگ و هنر بوده و هستند و تمدن آنها به خیلی سالها پیش بر می گردد که می توانم به جرئت بگویم قدمت تاریخ جهان. پس ایرانی ها حتماً اشیا و وسایل با ارزشی دارند و داشته اند که هم اکنون در موزه های جهان پراکنده شده است.

 درست است که ما نمی‌توانیم در موزه کشورمان ایران، از آثار قدیمی نسل های مان که به جا گذاشته اند دیدن کنیم ولی می‌توانیم در مورد آنها و مشخصات آنها اطلاعاتی پیدا کنیم گفته شد که در مورد یکی از میراث فرهنگی کشور( فرش)هم خوب بخوانید و وهم خوب بدانید.بسم الله 

پازیریک تمدن فرش ایران و جهان :

همان طور که در مطالب قسمت قبل گفته شد قدیمی ترین  فرش جهان به نام پازیریک از آن ایران در کشور روسیه است  که در سال ۱۳۲۸ باستان شناس  و دانشمند روسی در دره پازیریک کشف شد. این فرش از یکی از فرمانروایان سکایی بود که در گور یخ زده کشف شد؛ فرش پازیریک به طرز عجیب و تصادفی  توسط رودنکو کشف شد آن هم در مرز مغولستان و همینطور زیر یخ. دلیل اصلی سالم ماندن فرش پازیریک همین است( یخ ). یخ باعث شده بود که فرش پازیریک از دوران هخامنشیان تا سال  ۱۳۲۸ یعنی سه هزار سال سالم باقی بماند. پروفسور رودنکو تنها فرش پازیریک را پیدا نکرد، او هم چنین لباس هایی پیدا کرد که قدمتی ۳۰۰۰ ساله داشتند.

 ولی آیا چگونه و بر چه اساسی این فرش ایرانی است؟

 فرش پازیریک یک فرش است که با الیاف  پشم تولید شده و دارای رنگهای زیبا و متنوع است که انسان فکر می کند حیوانات داخل فرش زنده است.آهوها ،،بدن شیر، سر عقاب، و همینطور جانوران افسانه‌ای. فرش پازیریک قدیمی ترین فرش جهان است. دلیل آن هم خود رودنکو توضیح می دهد، در کتابی به نام مقابر یخ زده سیبری.

 در فرش پازیریک  صف های منظم مردان و چهارپایان  که همگی به فاصله ای معین  از پی یکدیگر می آیند و همینطور  تکرار می‌شوند به روشنی یاد آور رسم های تزیینی هخامنشی و آشوری است. در نتیجه  رودنکو با تحقیقاتی که از این فرش کرده است متوجه  شده که این فرش از آن ایرانیان و یعنی اینکه فرشبافی و تمدن  قالی بافی در جهان  از آن ایرانیان است.

همانطور که می‌بینید ایران دومین قطب فرشبافی در جهان است  که هر ساله تعداد بی شماری از فرش‌های ایران وارد کشورها و قاره های مختلف جهان می شود. این از سر بلندی ما ایرانی هاست که توانسته ایم  از این تمدن به خوبی مراقبت کنیم. از دیگر نشانه‌های ایرانی بودن فرش این است که  طرح های تخت جمشید بر روی فرش دیده می شود و این را همه کشورها تایید می کنند که فرش پازیریک  یک فرش ایرانی است. البته از دانشمندان و همینطور باستان‌شناسان  این نظر را رد کردند ولی کاشف  این فرش (رودنکو) نظر می دهد فرش، ایرانی است.

 موزه فرش پازیریک:

آرمیتاژ یکی از بزرگترین موزه های سن پترزبورگ است که در کشور روسیه واقع شده است و قالی پازیریک در آن موزه قرار دارد.آرمیتاژ یا هرمیتاژ که به دو اسم می شناسند ۳میلیون اثر تاریخی  و فرهنگی بشر در ۶ بنا به نمایش گذاشته است. آرمیتاژ یکی از موزه های زیبا و دارای معماری کم نظیر است که تشکیل شده از آثار و اجناس قیمتی از جمله: جواهرات سلطنتی، لباس های زیبا، و همینطور بزرگترین کلکسیون و مجموعه موجود در جهان از طلای باستانی متعلق به آسیای غربی و اروپای شرقی اشاره دارد.

یکی از موارد مهم در این موزه وجود آثار و اجناس قیمتی ایرانی است . مجموعه ای از کتیبه ها، مجسمه و قطعات آن، نقش برجسته ها، و غیره است  همه و همه دارای زینت خاصی است که از کشور ما برداشته شده است و همچون زمرد و سنگ قیمتی است، که نگهداری می شود .

 

ممنونم از شما که این مقاله را کامل مطالعه کردید و در کنار آن مطلب مفیدی یاد گرفتید.اگر سوال دیگری دارید در پایین صفحه بگذارید،  حتما ما به سوالات شما پاسخ خواهیم داد. امیدوارم همیشه سالم باشید

 

نظرات کاربران

کد امنیتی
 • پس سیبری کشف شده؟

  • بله
 • پس فرش پازیریک ایرانی است؟

  • نظریه هایی مطرح است
 • شما فرش هم دارید؟

  • بله وارد قسمت محصولات شوید
 • فرش ۱۲۰۰شانه تاچند سال دوام دارد؟ بافت فرش ۱۲۰۰شانه از چیست؟

  • فرش های 1200 شانه تا 10 الی 15 سال دوام دارد البته باز بستگی به خوتان است.بافت و نخ فرش 1200 شانه های فروشگاه ما از بهترین نخ نخ اکرلیک 100% است
 • آیا فرش ۷۰۰ شانه با تراکم ۲۵۵۰ طراح های زیبایی نسبت به ۱۲۰۰ داره؟

  • بله صد در صد شما میتوانید در قسمت محصولات 700 شانه مشاهده کنید