آنچه درباره ما میخواهید بدانید

 

معمولا کاشان را به فرش اش وخانه های تاریخی می شناسند.فرش یکی از هنرما ونقوشی برجسته بر دار قالی که نشان دهنده ی ویژگی ماست.دستگاه هایی که هر روز توسط کارکنان به کار می افتد وصد ها قالی را تا ماه بافته شده به سراسر ایران وجهان صادر می کنند.

کشور های دیگر که زیر پایشان فرش کاشان است برای شهر ما وکشور ما افتخاری بزرگ است.فرش کاشان دیرینه ای قدیمی داشته است چه فرش دستی وچه ماشینی برای این مرز وبوم است.امیدواریم هرسال بیشتر از پارسال هم از نظر کسب وکار وتجارت وهم از نظر مکان های گردشگری، رونق اقتصادی وافراد زیادی برای دیدن به این شهر بیایند.

در زمان های قدیم کاشان فقط شرکت مخمل وابریشم داشت وزنان خانه دار فرش دستباف تولید می کردند اما در سال 40 هجری شمسی شرکت مخمل وابریشم کاشان با وارد کردن 6 دستگاه ماشین فرش بافی به این تولید اقدام کرد.در واقع پا به این عرصه نهاد.بعد ها با گذشت زمان شهر هاواستان های دیگر چون:قزوین-یزد-تهران-کردستان-مشهد-اصفهان-البرز-شیراز روی این ماشین آلات کار کردند، اما عمده ترین وانبوه ترین تولید فرش ایران در کاشان وآران وبیدگل تولید می شودکه توانسته است بهترین پیشرفت را داشته باشد.

البته این پیشرفت باعث تلاش وهمت مردان زیادی است که پس از سال ها جنگ و انقلاب وافرادی که می خواستند مانع این پیشرفت شوند در مقابل آن ها ایستادند.و در حال حاضر شهر ها واستان هایی که تولید فرش ماشینی دارند به ترتیب تولید بیشتربه نام های:کاشان،آران وبیدگل،اصفهان،مشهد،یزد،دلیجان و... است،که میلیون ها نفر  در این کارخانجات نساجی مشغول به کارند وخرج ومخارج زندگی خود را تامین می کنند.

تقریبا در دهه های 70 شمسی بود که کارخانه فرش ماشینی با تفکر به صادرات مانور دادند وصادرت فرش ماشینی به کشور هایی چون افغانستان،پاکستان،عراق،آغاز شد که بعد از مدت زیادی این صادرت به کشور های اروپایی و... رواج پیدا کرد.با زیاد شدن تعداد کارخانجات فرش ماشینی در کاشان وآران وبیدگل که هر دو شهر فاصله ی اندکی دارند ودر اول با شهرک هایی چون:شهرک صنعتی راوند،شهرک امیر کبیر،وشهرک صنعتی سلیمان صباحی بیدگلی بوجود آمد وبعد ها در گوشه ای از این شهر شهرک های متفاوتی تاسیس شد.

به همین علت کاشان و آران وبیدگل را به عنوان اصلی ترین کارخانجات نساجی وفرش ایران معرفی کردند وفرش کاشان وآران وبیدگل خریداران  زیادی از ایران وخارج پیدا کرد.این مطلب گفته شد،اما هرچند فرش ماشینی تولید شود ولی فرش دستباف زیبای خاصی دارد و هم اکنون کارگاه های به نام فرش دستباف هستند که زنان زیادی روی تخته قالی نشسته هم باهم حرف می زنند،هم قالی می بافند وهم در هنگام استراحت شان تغذیه می کنند تا این فرش دستباف تمام شود.اما کاشان شهر فرش با استان های زیادی در حال رقابت است اما 75% تولید فرش به استان اصفهان ،همان کاشان وآران وبیدگل اختصاص داده شده است.

طرح،رنگ و قیمت فرش در یک کلام:

یکی از مهم ترین موضوع ،بحث قیمت محصول است.اگر شما توجه کرده باشید،قیمت فرش ها انواع گوناگونی دارد،دلیل آن هم بحث کیفیت است.کیفیت که بالا باشد یعنی اینکه از بهترین نخ ها با بهترین دستگاه ها بافته شده است وتوقع این است که قیمت آن با سایر فرش ها متفاوت باشد.البته همه فروشگاه نیز اینگونه نیستند و از این محصولات بیشتر سود جویی می کنند.مثلا فرش 700 شانه را با قیمت بالا می فروشند ولی فرش کیفیت ندارد.

فرش ها انواع واقسام از نظر رنگ،طرح وکیفیت هستند که در قسمت مطالب آموزشی می توانید بخوانید.ولی درسته که فرش های کاشان مهر با کیفیت و از بهترین دستگاه هاست ولی مراقبت کردن فرش یک چیز مهم تری است.یعنی اگر بهترین فرش راهم داشته باشید ولی از آن مراقبت نشود هیچ فایده ای ندارد.ثانین اینکه بعضی از خانواده ها برای خرید فرش باید بدانند که چه سایز و چه طرحی باشد،شما می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید،و برای اینکار می توانید اینجا کلیک کنید.